The ARC modular offers a modern minimalist design with its curved, smooth edges, allowing it to seamlessly blend into any environment. This versatile yet elegant Fire Rated LED Downlight features a multitude of power outputs, dimming protocols and Kelvin variations including Dim to Warm. As with all our modular range this unit features a high Colour Rending Index (CRI) of 95+, offering a clean light in any output which in turn enhances the appearance of colours and objects it comes into contact with. Cut Out: 68-70mm, Height: 67mm, Diameter: 80mm
ARC – Anti Glare Downlight Tilt White
£53.90 – £104.30Price range: £53.90 through £104.30 + VAT
In stock
ARC Fire Rated Downlight Tilt Various Beam Angles
| Product Group | Recessed, Tiltable & Adjustable |
|---|---|
| Product Category | Modular LED Downlights |
| Product Series | ARC |
| No. of Lights per fitting | SOLO |
| Colour Temperature (K) | 1800K-3000K Dim to Warm, 2700K Very Warm, 3000K Warm, 4000K Natural |
| Watts (W) | 10W Dimmable & Switched Only, 12W |
| Dimming Protocol | 0-10v, DALI, Dimmable |
| Lumens | 1020lm, 850lm |
| Fitting Shape | Round |
| Trim / Baffle | White/White |
| IP Rating | IP20 |
| Colour Render Index (CRI) | CRI 95+ |
| Diffuser | Clear |
| Adjustable | Yes |
| Diameter | 80mm |
| Height | 67mm |
| Cut Out | 68-70mm |
| Construction 1 | Aluminium |
| Construction 2 | Glass |
| Insulation Coverable | Yes |
| Fire Rated | 30 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes |
| Warranty | 3 Year Standard and 5 Yeard Extended Manufacturers Warranty |
Related products
FL410-01-3
IRIS 40 - Anti Glare Downlight White on Black
£27.30 – £64.05Price range: £27.30 through £64.05 + VATFL430-11-3
IRIS - Anti Glare Tiltable Downlight Modular Black
£50.40 – £94.15Price range: £50.40 through £94.15 + VATFL410P-01-3
IRIS 40 - Trimless Anti-Glare Downlight White on Black
£41.30 – £78.05Price range: £41.30 through £78.05 + VATFL410P-00-3









