The ARC modular offers a modern minimalist design with its curved, smooth edges. It allows it to seamlessly blend into any environment. This versatile yet elegant Fire Rated LED Downlight features a multitude of power outputs, dimming protocols, and Kelvin variations. These include Dim to Warm. As with all our modular range, this unit features a high Colour Rendering Index (CRI) of 95+. It offers a clean light in any output. This, in turn, enhances the appearance of colours and objects it comes into contact with. Cut Out: 68-70mm, Height: 67mm, Diameter: 80mm
ARC Honeycomb Trimless – Anti Glare Downlight Black
£71.40 - £121.80
In stock
ARC Trimless Fire Rated Downlight Various Beam Angles
| Title | Range | Discount |
|---|---|---|
| Multi Buy Discount | 5 - 10 | £67.83 |
| Multi Buy Discount | 11 - 20 | £64.26 |
| Multi Buy Discount | 21 + | £57.12 |
| Product Group | Plaster In & Trimless |
|---|---|
| Product Category | Modular LED Downlights |
| Product Series | ARC |
| No. of Lights per fitting | SOLO |
| Colour Temperature (K) | 1800K-3000K Dim to Warm, 2700K Very Warm, 3000K Warm, 4000K Natural |
| Watts (W) | 10W, 12W |
| Dimming Protocol | 0-10v, DALI, Mains Dimmable |
| Lumens | 1020lm, 850lm |
| Fitting Shape | Round |
| Trim / Baffle | Black/Black |
| IP Rating | IP65 |
| Colour Render Index (CRI) | CRI 95+ |
| Diffuser | Honeycomb |
| Adjustable | No |
| Diameter | 81mm |
| Height | 67mm |
| Cut Out | 68-70mm |
| Construction | Aluminium |
| Fire Rated | 31 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes |
| Warranty | 3 Year Standard and 5 Yeard Extended Manufacturers Warranty |







