| Product Group | Plaster In & Trimless |
|---|---|
| Product Category | GU10 Downlights |
| Product Series | ARCO |
| No. of Lights per fitting | SOLO |
| Max. Wattage | 7W |
| Fitting Shape | Square |
| Diffuser | Clear |
| Lamp Included | GU10 Required, No |
| Trim / Baffle | White/Black |
| IP Rating | IP20 |
| Adjustable | No |
| Length | 78mm |
| Width | 78mm |
| Height | 32mm |
| Cut-out Diameter | 68mm |
| Construction | Steel |
| Construction 2 | Glass |
| Insulation Coverable | No |
| Warranty | 3 Year Standard and 5 Yeard Extended Manufacturers Warranty |
ARCO GU10 Square Tiltable Plaster in Downlight White on Black
£32.20 + VAT
In stock
Our Arco GU10 Square Trimless presents a classic architectural design that naturally elevates the style of any environment it sits in. Pressed in steel and composed of fire rated glass allows this unit to have a very low profile, making it quick and easy to install, whilst offering improved ventilation to your LED bulb and in turn improving its lifespan.
Light Source:
LED GU10 (not included)
Dimensions:
Cut Out: 85mm x 85mm, Visible Square: 78mm x 78mm, Height: 44mm, Plaster In frame: 126mm x 94mm
Max Tilt Angle: 20? Degree
Compatible Insulation Bracket: IC02
Related products
FL430-01-3
IRIS - Anti Glare Tiltable Downlight Modular White on Black
£53.20 – £96.95Price range: £53.20 through £96.95 + VATFL410P-11-3









