CCT Switchable CCT 3 Kelvin Selections 27K/30K/40K from one product. Easy Switch Access without the need of Downlight. Choose from additional Gold or Silver Baffle covers Easy Installation. Mains Loop-in and Loop-out Driver feature on Standard & Mains Dimmable Models High CRI & Anti Glare. A set back reflector for a low glare rating coupled with a powerful & Crisp light engine to help enhance the appearance of colours & objects.
IRIS 40 – Anti Glare Downlight 10W Black CCT Adjustable
£30.80 + VAT
In stock
IRIS Anti Glare Downlight Black Trim with Black Baffle 10W – Temperature Adjustable
| Title | Range | Discount |
|---|---|---|
| Multi Buy Discount | 5 - 10 | £29.26 |
| Multi Buy Discount | 11 - 20 | £27.72 |
| Multi Buy Discount | 21 + | £24.64 |
| Product Group | Recessed |
|---|---|
| Product Category | LED Downlights |
| Product Series | IRIS Temperature Adjustable |
| No. of Lights per fitting | SOLO |
| Colour Temperature (K) | CCT 2700K-3000K-4000K |
| Watts (W) | 10W |
| Lumens | 750lm |
| Fitting Shape | Round |
| Trim / Baffle | Black/Black |
| IP Rating | IP65 |
| Colour Render Index (CRI) | CRI 95+ |
| Diffuser | Clear |
| Adjustable | No |
| Diameter | 80mm |
| Height | 75.5mm |
| Cut Out | 68-70mm |
| Construction | Aluminium |
| Fire Rated | 30 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes |
| Warranty | 3 Year Standard and 5 Yeard Extended Manufacturers Warranty |










