- A versatile flexible strip light which can be used in multiple areas of the kitchen or bedroom including under cabinet, plinths or inside wardrobes
- Strip can be cut once and the cut off section used with a connector clip and interconnecting lead if required
- Can be cut to length every 50mm
- Male and female ends for simple installation
- Supplied with 3M VHB (Very High Bond) adhesive tape backing for secure installation
- IP54 rated – limited ingress of dust and protected against sprays from any angle
- Supplied in a 1m, 2m or 5m reel
- Compatible with the Universal Profile range
- 2500m Driver Connection Cable (SE10314) is required to run the Viva 3 (sold separately if not bought as part of a kit)
| Product Category | PLUG & PLAY, STANDARD |
|---|---|
| Product Group | White |
| Product Series | Viva 3 |
| Colour Temperature (K) | 3150K Warm, 4170K Natural, 5300K Cool |
| LEDs Per Meter | 120 |
| Watts per Meter (wpm) | 4 wpm |
| Pack Size | 0.5m, 1m, 1m Kit, 2m, 2m Kit, 5m, 5m Kit |
| IP Rating | IP54 |
| Width | 8mm |
| Voltage | 24v |
| Lumens per Meter | 404.9lm |
| Colour Render Index (CRI) | CRI80+ |
| Cut Points | 50mm |
| Maximum Run Length | 5m |
| Beam Angle | 120 |
| Dimmable | Yes (Driver Dependant) |
| Cable Length | 2500mm |
| Warranty | 3 Year Standard and 5 Yeard Extended Manufacturers Warranty |

















